Dlaczego w czasie pandemii większość osób robi mniej zakupów?

629

Naturalnie nie jest tu mowa o każdym rodzaju zakupów, ponieważ tak naprawdę cały świat robi ogromne zapasy, i nie tylko mowa tutaj o papierze toaletowym. I pomimo, że towary można zamawiać online, co jest zaletą sklepów internetowych, ludzie tego nie robią. No ale dlaczego w czasie pandemii ludzie nie mają ochoty na zakupy?

Dlaczego w czasie pandemii większość osób robi mniej zakupów?

Pieniądze

Pieniądze wzbudzają w ludziach całą gamę emocji, jedni uważają, że nie przynoszą one szczęścia, zaś inni robią wszystko by mieć ich najwięcej. Relacja pomiędzy ilością posiadanych środków a poziomem odczuwanego szczęścia stała się nawet przedmiotem licznych debat, z których wyłoniła się nauka zwana ekonomią (szczęścia). Wyniki badań ekonomistów wskazują na to, że pieniądze na czarną godzinę w czasie pandemii stają się czymś, co każdy woli zatrzymać, ale tylko do pewnego momentu. Oznacza to mniej więcej tyle, że do szczęścia potrzebna jest nam taka suma pieniędzy, która pozwoli zaspokoić nasze podstawowe potrzeby.

,,Łopatologicznie” mówiąc, dla człowieka, któremu trudno wiązać koniec z końcem, zbędne zakupy w tym momencie są ostatnią rzeczą, o której myśli podczas gdy kolejny miliard na koncie multimiliardera nie wpłynie na jego stan pewności. W Polsce jednak duża część ludzi osiąga bardzo niskie dochody, a rzadko komu wystarcza pieniędzy, aby prowadzić w Polsce życie ,,ponad stan”, dlatego też w naszym kraju ludzie tak często widzą swoje szczęście w pieniądzach. Co jest niestety dość smutne.

Niepewność jutra

Wiele narodów, zastraszona fałszywą propagandą Chin, boi się jutra, dlatego też jedyne zakupy, jakie robi, to te niezbędne – i nic poza tym. Nikt nie myśli o tym, aby kupić ,,ten kolejny gadżet” podczas gdy na przykład obcięli mu 30% pensji, bądź też został zwolniony z pracy. Dlatego też większość firm, która oferuje rzeczy, które są zbędnym dodatkiem dla wielu teraz, plajtuje, bądź też na jakiś czas zawiesza działalność. Nikt tak naprawdę nie jest teraz ,,przy kasie” więc nic dziwnego, że nikt nie ma ochoty kupować. Naturalnie czekamy teraz na to, aż rządy wreszcie pójdą po rozum do głowy, oraz zmuszą Chiny do wypłaty odszkodowań za fałszywą propagandę, oraz zamkną WHO za kolaborację z Chinami.

5/5 - (1)